Albumy i katalogi

Maria Wollenberg-Kluza. MALARSTWO

Wydawnictwo Petit Lublin, 2015

Album w formacie 287 x 230 mm , 144 strony, w twardej oprawie. Album zawiera 115 barwnych reprodukcji obrazów ułożonych w porządku chronologicznym, począwszy od "Obrazów z Norwida" z lat 80-tych aż po najnowsze, ukazując w skrócie tematy, problemy jakie Maria Wollenberg-Kluza podejmowała podczas ewoluującej drogi twórczej. Malarka w tekście "Magia Puław" opowiada o atmosferze swojego domu rodzinnego tak konstatując: "Mam szczęście, że urodziłam się i wychowałam w Puławach w tak specyficznym miejscu i zapewne to wszystko - dom rodzinny, Puławy, spotkani ludzie, wpłynęło na moją twórczość, w której można odnaleźć elementy romantyzmu, patriotyzmu ze skłonnością do refleksji inspirowanych architekturą i przyrodą." W albumie znalazł się wnikliwy esej o jej twórczości prof. Lechosława Lameńskiego oraz "Słowa pisarzy", z którymi była zaprzyjaźniona, pt. "Przyjaźnie pędzla i pióra" Zdzisława Brudnickiego.

PLAKAT

Wademar Świerzy. Plakat.

Waldemar Świerzy. Plakat do Wystawy Jubileuszowej 40-lat Pracy Twórczej Marii Wollenberg-Kluza maj 2008 r. Warszawa. PKiN

Maria Wollenberg-Kluza. Malarstwo

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi i Autorzy

Album o formacie 30 x 24 cm w twardej oprawie z elementami złoconymi. 54 barwne reprodukcje obrazów. Album wzbogacony częścią literacką. Są to wiersze i eseje dydykowane Marii Wollenberg-Kluza, napisane przez Zbigniewa Jerzynę, Krzysztofa Gąsiorowskiego, Piotra Kuncewicza, Zygmunta Trziszkę, Romana Śliwonika, Wojciecha Siemiona, Józefa Szajnę, Tadeusza Dominika do jej obrazów. Wstęp do albumu napisał Eugeniusz Kabatc.

;